Jak myć zęby w zależności od wieku dziecka.

Już od pierwszych ząbków, konieczne jest niewielkie ich czyszczenie, aby ograniczyć ryzyko ubytków w wieku starszym. Ale każdy wiek potrzebuje innych metod.

CMS

Od 6 miesięcy do 1 roku.

Zalążki ząbków należy już czyścić, jak tylko się one pojawią w buzi dziecka, zwykle w wieku około 6 miesięcy. Nie zapominajmy, że każdy ząb, bez względu na to, jak mały, jest zagrożony próchnicą. W tym wieku dobrym nawykiem jest użycie kompresu nasączonego wodą lub solą fizjologiczną do przetarcia powierzchni zębów.

Od 1 roku do 2 lat.

Zaleca się myć zęby raz dziennie wodą, najlepiej wieczorem. Gruczoły ślinowe odpoczywają w nocy, a ślina naturalnie neutralizuje kwasy po każdym spożyciu pokarmu zawierającego cukry. Stosujmy miękką szczoteczkę do zębów z małą główką. Główka szczoteczki powinna być także dostosowana do wielkości ust dziecka. Nie używamy pasty do zębów.

Technika mycia zębów. Wykonuj małe ruchy w przód i w tył na górnej powierzchni zębów, po kolei. Możemy zacząć na przykład w lewym dolnym rogu, następnie zejść w prawo, a następnie przejść z prawego górnego rogu do lewego górnego rogu.

Od 2 do 3 lat.

Od 2 roku życia dziecka można zacząć stosować pastę z fluorem: od 250 do 600 ppm. pod warunkiem, że dziecko nie połyka pasty. Zaleca się mycie zębów dwa razy dziennie, zawsze miękką szczoteczką do zębów, wyposażoną w małą główkę. Nawet jeśli Twoje dziecko zaczyna samodzielnie myć zęby, rodzice muszą je w tym wspierać i pomagać.

Technika mycia zębów. Wykonuj małe ruchy tam i z powrotem po górnej powierzchni zębów, podążając ścieżką zębów. Możemy zacząć na przykład w lewym dolnym rogu, następnie zejść w prawo, a następnie w prawym górnym rogu, aby zakończyć w lewym górnym rogu.

Zaleca się wybór fluorowej pasty do zębów, ponieważ fluor zapobiega próchnicy, czyniąc szkliwo mniej wrażliwym na ataki kwasu związane z przyjmowaniem pokarmu.Od 3 do 6 lat.

Zaleca się dwa codzienne szczotkowanie rano i wieczorem przez 2 minuty z pastą z fluorem o zawartości 500-1000 ppm i miękką szczoteczką o małej główce.

Technika szczotkowania zębów: wykonaj 10 małych ruchów do przodu i do tyłu w dolnej części jamy ustnej, a następnie stopniowo przesuwaj szczoteczkę, aby oczyścić wszystkie zęby wzdłuż ścieżki. Zastosowanie klepsydry, bądź szczotka z minutnikiem może również pomóc dziecku w ustaleniu czasu szczotkowania.

Powyżej 6 lat.

Zalecane jest codzienne szczotkowanie, rano i wieczorem przez 2 minuty, za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów i małej główki. Norma to 1000 -1500 ppm. Czy istnieje ryzyko przedawkowania fluoru, jeśli zostanie użyta 1000 ppm fluorkowa pasta do zębów?

Na pewno nie!

Technika mycia zębów. Szczotkuj oddzielnie w górę i w dół. Ruchy obrotowe w celu szczotkowania zębów i dziąseł, kierunek od różowego do białego. Ruchy skośne: zginamy szczotkę pod kątem 45 ° , wybieramy trasę, aby obejść wszystkie zęby.