Gdy tylko pierwszy ząb zacznie się przebijać, możesz go delikatnie wyszczotkować małą szczoteczką, o miękkim włosiu. Oczyść również dziąsła. Wg. zaleceń AAPD (American Academy of Pediatric Dentistry) oraz EAPD (European Archives of Paediatric Dentistry), od samego początku w ramach profilaktyki próchnicy używamy u dzieci pasty z fluorem. Do 6 roku życia modyfikujemy ilość pasty nakładanej na szczoteczkę, a po 6 wprowadzamy pastę dla dorosłych. Oczywiście ilość fluoru musi być dopasowana do wielu dziecka.
Dla malucha u którego pojawił się pierwszy ząbek, do 3 roku życia wystarczy delikatne “maźnięcie” pastą włosia szczoteczki, nie potrzeba jej więcej niż objętość jednego ziarenka RYŻU. Pomiędzy 3 a 6 rokiem życia nakładamy na szczoteczkę pastę w porcji przypominającej ziarenko GROSZKU. Aby uzyskać dobry efekt przeciwpróchniczy nie potrzebujemy dużej ilości pasty z fluorem, ale jego odpowiedniego stężenie, tak więc wcale nie trzeba wyciskać pół tubki na jedno mycie.
Wskazane jest mycie zębów dziecka co najmniej dwa razy dziennie, to znaczy rano i wieczorem. Szczotkowanie przed snem jest szczególnie ważne. Kiedy włosie szczoteczki wygina się, nadszedł czas, aby ją zmienić.
Po urodzeniu usta dziecka nie zawierają bakterii próchnicy. Często są mu przekazywane przez przedmioty zanieczyszczone śliną dorosłych.